Menu Zamknij

Jak dbać o powłokę ceramiczną?

Bardzo ważne jest, żeby o powłokę ceramiczną dbać w odpowiedni sposób, dzięki temu będzie ona służyła przez długi czas i będzie doskonale zabezpieczać nasze auto. Chcemy poruszyć ten temat, żeby nasi klienci w jak najlepszy sposób mogli zadbać o swoje auto i o powłokę, którą maja na swoim samochodzie. Nie będzie to jakaś długa lista rzeczy do zrobienia, raczej wskazówki czego nie robić i opis w jaki sposób odpowiednio myć samochód.

Jak dbać o powłokę ceramiczną?

Przede wszystkim nie należy korzystać z myjni automatycznych jak również nie powinno się myć auta szczotkami, które niszczą taką powłokę. Jeżeli ktoś w taki sposób chce myć swój samochód to odradzamy aplikację powłoki ceramicznej. Dbanie o taką powłokę nie jest trudne, polega ono na odpowiednim myciu co również zalecamy dla aut bez takiej powłoki, bo dzięki takiemu myciu nie niszczymy powłoki lakierniczej. Powłoka ceramiczna ma właściwości antystatyczne i hydrofobowe i takie auto mniej się brudzi i myjemy je dużo rzadziej.

Mycie powłoki ceramicznej

Krótko mówiąc można powiedzieć, że należy najpierw nałożyć aktywną pianę, która rozpuści największy brud, potem spłukujemy aktywną pianę. Następnie myjemy auto metodą na dwa wiadra, potem auto spłukujemy wodą pod ciśnieniem i delikatnie osuszamy.

Mycie wstępne

To mycie należy wykonywać w zacienionym miejscu , dzięki temu zmniejszymy możliwość powstawania tzw. waterspotów.

Zaczynamy od nałożenia na cały samochód aktywnej piany. Jest to etap, w którym usuwane są luźne zabrudzenia , które mogłyby spowodować nowe uszkodzenia na powłoce lakierniczej. Gdy widzimy, że piana zaczyna spływać zaczynamy ją spłukiwać. Ważne jest to , żeby spłukiwanie piany zaczynać od dolnej części samochodu przesuwając się do góry. Robimy tak dlatego, bo piana potraktowana wodą pod ciśnieniem lepiej domywa brud, a jeśli byśmy zaczynali od górnych partii to wtedy byśmy spłukali pianę z dolnych części.

Mycie na dwa wiadra

Następnym etapem jest mycie właściwe metodą na dwa wiadra. W tym etapie usuwamy najbardziej przyswojony brud za pomocą rękawicy namoczonej w wodzie z szamponem.

Skąd nazwa „na dwa wiadra„?

Potrzebne nam są dwa wiadra w jednym musimy mieć czystą wodę, a w drugim wodę razem z szamponem. Ważne są tak zwane grit guardy, czyli separatory brudu. Po jednym takim separatorze wkładamy do dwóch naszych wiader. Koniecznie musimy również mieć odpowiednią rękawice do mycia. Najlepiej, żeby była to rękawica z naturalnej wełny , która jest bezpieczna dla lakieru i jeśli będziemy jej odpowiednio używać nie spowodujemy tego, że powstaną nowe rysy.

Jak wygląda mycie właściwe?

Auto myjemy od góry do dołu. Naszą rękawicę moczymy w wiaderku z szamponem myjemy daną część auta. Później płuczemy rękawice w wiadrze, w którym jest czysta woda. Następnie moczymy w wiadrze z szamponem i znowu myjemy dany element auta i tak w kółko aż umyjemy całe auto. Na koniec za pomocą myjki wysokociśnieniowej spłukujemy całe auto i jeszcze osuszamy delikatnie samochód. Mycie auta w taki sposób jest bezpieczne dla powłoki ceramicznej i dla naszego lakieru.

Auto, które posiada powłokę ceramiczną powinno minimum dwa razy w roku pojawić się w studiu detailingowym na przegląd i mycie serwisowe.

Pracownik serwisu samochodowego do polerowania samochodu ściereczką z mikrofibry. Premium Zdjęcia